Pohodniki – člani PVD SEVER za Primorsko in Notranjsko, smo se odzvali vabilu prijateljev pohodnikov Nanos-Triglav, na pohod na Križno goro nad Colom. Pohod je organiziran do spomenika pod Križno goro, postavljenega v čast nastanka Primorski himni »Vstajenje Primorske«.
Dne 03.09.2022 smo se zbrali malo nad vasjo Žagolič nad Colom. Pohodniška pot nas je v začetku po asfaltu kasneje pa po lepi makadamski cesti vodila skozi gozdove proti Križni gori. Med potjo smo se zaustavili tudi na mestu kjer je bilo napisano besedilo »Vstajenje Primorske« .
Ob 11.00 uri je bila pri spomeniku pod Križno goro krajša slovesnost z nastopom praporščakov. Pohodnike in udeležence proslave je pozdravil predsednik ZZB Ajdovščina – Vipava. Kulturni program so popestrili pevci skupine Sotočje, kitarist in pevec Aleks Pavlin. Ob zaključku proslave je zadonela Primorska Himna, pevcem skupine Sotočje se je s harmoniko pridružil član PVD SEVER za Primorsko in Notranjsko Šuštar Ivan.
O nastanku »Primorske himne«
Partizan Lev Svetek-Zorin, se je s tovarišem Tomažem vračal iz Gorskega Kotorja na sedež IX. Korpusa NOV in POJ. Ponoči iz 6 na 7 februar 1944 sta prišla do partizanske kurirske postaje v zaselku Križna gora nad Vipavsko dolino. 7. Februarja se je po počitku Zorin v čistem zimskem dnevu povzpel na bližnji vrh, da bi se razgledal. Proti jugu je bila pod njim razgrnjena Vipavska dolina, tja čez Kras, in v daljavi se je bleščalo naše morje. Ob tem razgledu se mu prično skoraj sami oblikovati verzi, ki govore o ponižanju in trpljenju Primorskega ljudstva, o brezmejnem hrepenenju po svobodi in rodila se je pesem. Zvečer istega dne v kurirski javki na Križnogorski domačiji, je Zorin pesem prvič javno prebral.
Na spomlad 1944 je bilo besedilo »Vstajenje Primorske« objavljeno v partizanskem Primorskem Dnevniku. Po vojni je pesem »Vstajenje Primorske« Rado Simoniti uglasbil. Prvič so jo uradno zapeli 8. septembra 1968 ob 25. obletnici Primorske vstaje v Novi Gorici. Takrat je iz grl več kot petsto pevcev Vstajenje Primorske grmelo in odmevalo ob meji in v tisti čas. In znova in znova je vzplamtelo še v današnji in nam sveti v prihodnji čas.
Besedilo: Franko Zadnik
Foto: Franko Zadnik, Vid Šibelja, Jože Jeram