



DIVAČA – Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Krasa in Brkinov, Policijsko veteransko združenje Sever za Primorsko in Notranjsko, Območno združenje slovenskih častnikov in Občina Divača so pri spomeniku Dan prej v Divači slavnostno počastili 34. obletnico dneva državnosti in 26. obletnico postavitve spomenika Dan prej. Spominjali so se dneva, ko je Slovenija stopila na samostojno pot, ki jo je zaznamovala tudi 10-dneva vojna za zavarovanje nove države, največjega dosežka Slovencev v zgodovini. Primorci so še posebej ponosni, da so v osamosvojitveno vojno za svojo državo stopili dan prej kot drugod po Sloveniji, 26. junija 1991, prav na križišču v Divači, kjer je odjeknil prvi strel slovenske osamosvojitvene vojne, ki ga je sprožil oficir JLA.
“Dan prej je bil tišji kot 27. junij, a močnejši. To je dan, ko se je rodila volja na Primorskem, predvsem na Krasu in Brkinih, kjer zgodovina nikoli ni bila samoumevna in kjer je svoboda vedno stala nekaj več. Dan prej je opomin, da svoboda ne pride z deklaracijo, temveč s človeško odločitvijo. V teh krajih ste ukrepali dan prej z vozili, lastnimi telesi in voljo, ki je pogosto močnejša od orodja. To je bil glasen signal, da je volja do lastne države močnejša od strahu,” je poudaril slavnostni govornik polkovnik v pokoju Mitja Miklavec. Skupaj z divaško županjo Alenko Štrucl Dovgan sta se dotaknila današnje politične situacije v svetu, ki ni nič manj zahteven, ampak še bolj nevarnejši od digitalnih napadov, širjenja dezinformacij, polarizacije družbe do naravnih nesreč in politične napetosti. Poklonili so se veteranom vojne za Slovenijo in ponovno opozorili na obveznost varovanja vrednot miru, demokracije in svobode za nas in vse generacije, ki prihajajo.
Proslava je bila tudi priložnost, da je predsednik Policijsko veteranskega društva Sever za Primorsko in Notranjsko Fabio Steffe podelil zaslužnim članom priznanja za osebno vključevanje v aktivno delovanje društva, pomembno pomaganje pri prepoznavnosti, organizaciji in razvoju društva. Priznanja so prejeli: Debeljak Ciril (zlati znak), Boris Grandič in Vlasto Lopuh (srebrni znak) in Dejan Grandič, Aleksander Nardin in Boris Zidarič (bronasti znak).
Kulturni program so oblikovali Pihalni orkester Divača z dirigentom Mitjo Tavčarjem in Mešani pevski zbor Divača z zborovodjem Matejem Penkom. Pohodniki so se pod vodstvom veterana vojne za Slovenijo dr. Mirana Fakina od spomenika po učni poti Risnik in naprej podali na 28. tradicionalni pohod na hrib Kokoš, kjer so se podružili ob hrani in pijači.





















